Mire Se Vini ne Albachat-Forum.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mire Se Vini ne Albachat-Forum.Tk

Ndonjėherė mjafton njė moment pėr tė harruar gjithė jetėn, por ndonjėher nuk mjafton e gjithė jeta pėr ta haruar njė moment. Momentet mė tė bukura kalohen tek http://www.albachat-forum.tk/
 
ForumPortalliGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Greqia, 39 vjet mban raketė nukleare drejt Shqipėrisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RaPSouL

RaPSouL


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 41
Ku ndodheni : TeToVe
Emertimi : Se Di???
Hobi : Sdi???
Registration date : 17/03/2007

Greqia, 39 vjet mban raketė nukleare drejt Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Greqia, 39 vjet mban raketė nukleare drejt Shqipėrisė   Greqia, 39 vjet mban raketė nukleare drejt Shqipėrisė Icon_minitimeTue Mar 27 2007, 12:12

Greqia, sipas gazetės greke "Ta Nea" ka disponuar pėr rreth 40-vjet bomba atomike, pavarėsisht se ka deklaruar se nė Greqi nuk armė bėrthamore.

Asnjė qeveri deri mė sot nuk i ėshtė referuar njė fakti tė tillė. Sipas gazetės, baza nga e cila janė larguar bombat, ėshtė akoma e gatshme tė presė ēdo lloj arme bėrthamore. Vetėm para disa ditėsh specialistė amerikanė tė ushtrisė, pėr herė tė parė pas 2001, kanė vizituar bazėn nė fjalė.

Bombat e para atomike nė Greqi

Sipas disa fakteve tė dala nė dritė dy ditėt e fundit nė shtypin grek, bombat e para atomike nė Greqi u vendosėn nė bazėn e Araksos, mė 14 korrik 1962. Nė fund tė 1959, ishte nėnshkruar njė marrėveshje e fshehtė e Greqisė me amerikanėt, me emrin e koduar "Dhentė". Marrėveshja nė fjalė pėrfshinte montimin e armėve bėrthamore nga ana e amerikanėve nė Greqi, nė kuadrin e Luftės sė Ftohtė. Marrėveshja gjithashtu parashikonte vendosjen e transportuesve pėr armė bėrthamore, tė cilat do tė kishin aftėsi tė pėrfshinin vende tė ish-bllokut socialist, por edhe montimin e hedhėsve bėrthamorė kryesisht nė Greqinė Veriore, me shėnjestėr Bullgarinė, Jugosllavinė dhe Shqipėrinė. Nė bazėn e Araksos, e cila ndodhet 25 km nė Perėndim tė Patras, si fillim u transportuan bomba, tė cilat mund tė transportoheshin nga avion A-7 Corsair. Mė 1974 u transportuan nė tė njėjtėn bazė, bomba atomike tė tipit B-61, si njė manifestim i dėshirės sė mirė tė qeverisė amerikane, e cila hoqi nga vendi i vet raketat tė tipit Nike Herkules, nė kuadrin e tensioneve turko-greke. Sipas tipit, ēdo bombė B-61 mund tė ishte edhe deri 15 herė mė katastrofike se ato qė goditėn Hiroshimėn.

Si u larguan bombat nga Greqia

Viti 1999 ishte edhe fundi i bombave atomike. "Ta Nea" citon ish-ministrin grek tė Mbrojtjes, Alqis Xokaxopulos, i cili edhe drejtoi operacioni. "Na u kėrkua mė 1999 nga amerikanėt,- nė kuadrin e NATO-s,- qė nė kuadrin e blerjes sė avionėve tė rinj, tė parashikonim edhe blerjen e avionėve tė specializuar pėr transportin e bombave atomike. E gjitha kjo, sepse avionėt A-7 me tė cilėt deri nė atė kohė ishte bėrė transporti i bombave nuk prodhohej mė. Amerikanėt na propozuan qė tė na jepnin 20 avionė F-1004, paralelisht me F-16 qė ne donim tė blinim",- thotė Xokaxopulos.Por, njė propozim i tillė nuk u pranua nga pala greke. Kėshtu qė, mė 20 qershor 2001 zyrtarisht ndaloi funksionimi i bazės sė Araksos. Bombat u transportuan nė fshehtėsi tė plotė nė bazėn italiane Aviano dhe qė aty nė bazėn gjermane Ramstain. Nga qeveria greke, por edhe nga NATO, u mbajt heshtje e plotė. Pse-nė e kėsaj e thotė ish-ministri Xokaxopulos: "Ishte e pamundur tė vėrtetohej zyrtarisht qė ato bomba ikėn, sepse askush nuk kishte fakte qė ato bomba erdhėn. Qėndrimi zyrtar i Greqisė ishte qė nuk ka armė bėrthamore nė Greqi".

"Raketat, tė vendosura nė Janinė, Kukush dhe Dhrama"

Agjencia e lajmeve greke "MaksFaks" dhe agjencia bullgare e lajmeve "Focus News" kanė saktėsuar nė citimet e tyre mbi lajmin e sekretit 40-vjecar, ushtarakė grekė tė bombave atomike, senjėzet kokat e fundit bėrthamore janė nxjerrė nga Greqia nėfshehtėsi mė tė madhe nė pranverėn e vitit 2001, nga baza Araksos nė Gadishullin Peloponez. Por infrastruktura ėshtė ruajtur dhe se nė kėtė moment, nė kėto baza mund tė vendoset armė e re bėrthamore. Pas marrėveshjes greko-amerikane, aerobombat dhe raketat bėrthamore janė vendosur nė bazėn Elevsina, e mė pas edhe nė bazat nė afėrsi tė Kukushit, Janinės dhe Dramas. Raketat bėrthamore janė orientuar drejt vendeve tė atėhershme socialiste, Shqipėrisė, Bullgarisė dhe Jugosllavisė, shkruhet nė citimet e "MaksFaks dhe "Focus News".

Shekulli/ G.S.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://albachat-forum.tk
 
Greqia, 39 vjet mban raketė nukleare drejt Shqipėrisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjermania, rruga drejt EURO 2008

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mire Se Vini ne Albachat-Forum.Tk :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek: